Konopa - book

Datum: 05.06.2018

Vložil: Albertpeapy

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The men's prostate is a vital a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate gland is located just before the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is regarded as the common prostate-related condition in men younger than 55 yrs . old. Infections with the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of forms of prostate infection. It is brought on by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of the particular defect inside the gland and also the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be brought on by trauma on the urinary tract or by infections via other areas in the body. A patient may go through testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal in the prostate defect followed by the use antibiotics and NSAIDs to treat the soreness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain what causes these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and heavy lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective diet is important. These are some of the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for health and wellness and this will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies declare that a couple of ejaculations per week will help to prevent cancer of prostate.

3. Eat steak in moderation. It has been shown that consuming greater than four meals of beef per week will raise the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most critical measure to consider to ensure a wholesome prostate is to opt for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you must opt for prostate examination at least a year.

Datum: 20.01.2016

Vložil: NEzvYK

Titulek: reakce na dj připomínky po akci,při které se moc neřešilo...

Pater Noiser: čemu se divíte, pánové? Naučili jste majitele podniků neinvestovat NIC, objíždíte podniky jako prostituti s notebookem plnym ukradených nekvalitních mp3 a snažíte se být co nejpodbízivější a z váženého řemesla DJ jste udělali levnou obsluhu playlistu, / nejeden z vás neumí bez auto bpm spojit dva tracky. / Tohle je jenom přirozený důsledek toho, kam to muselo zákonitě dospět, Ano, DJ není jukebox. Jukebox má úroveň, pravidla, originální skladby a bez splnění základních podmínek na produkci prostě nehraje.

Datum: 21.04.2015

Vložil: NEzvYK

Titulek: skrillexova originalita

Už jsem tu dlouho nehejtil tak trochu osvěty. Určitě už není skrillexova tvorba tak na výsluní peneženek šťastlivců co vlastní rádia..ale můžete se sami podívat jak vypadáají jeho nejznámější tracky https://www.nyx.cz/index.php?l=topic;id=1954;wu=43918213

Knife Party - Boss Mode a Jack Ü - Febreze.

Datum: 06.01.2015

Vložil: NEzvYK

Titulek: tak trochu dokola

Tak vítejte v novém roce ..snad už máte zasebou všechny rozjuchaný párty a podobně a v práci nebo ve škole si pustíte nějakej relax do uší..Typnu že takovej kterej znáte,,ale ono né všechno co se zná a točí dokola je dobrá volba do budoucna.

https://www.markething.cz/jak-jsme-zabili-hudbu-a-dostali-presne-to-co-jsme-chteli

Datum: 10.11.2014

Vložil: NEzvYK

Titulek: všechno se dá vytancovat

Harkor Tancor
https://www.youtube.com/watch?v=OpdrXEh3ZfA

Datum: 03.06.2014

Vložil: NEzvYK

Titulek: jak se dělá pořádnej bassdrop?

WHEN WILL THE BASS DROP? (ft. Lil Jon)
https://www.youtube.com/watch?v=XCawU6BE8P8

hatemyhate

Datum: 24.10.2013

Vložil: NEzvYK

Titulek: málo dj-ek na scéně?

občas možná zklouznete na konec této stránky a onen gerentosaurus aka farář ze slunce seno vás vyděsí...

zlatý dobrý dvorce...teda gramofony :-D

tak malá náplast https://www.yonkis.com/imagenes01/dj.htm

Datum: 03.04.2014

Vložil: NEzvYK

Titulek: Re: málo dj-ek na scéně?

nemálo podobný ...

https://www.vice.com/cs/read/zahodte-podprsenky-a-uzivejte-si-tvurci-svobodu

na léto a do klubů celkem praktický ,jen si říkám co ukážeme jako djové :-D

Datum: 06.10.2013

Vložil: NEzvYK

Titulek: dokument o scéně

Když ček jen žije a nemá prostor brát lidi a jejich činy tak jak jsou,tak by si měl pustit dokument o tom co vypadá jako strašný počin ale ve výsledku je to přirozený.

https://vimeo.com/9345498

Datum: 22.10.2013

Vložil: 2eSo

Titulek: Re: dokument o scéně

Zajímavý a pěkně udělaný.

Datum: 24.10.2013

Vložil: NEzvYK

Titulek: Re: Re: dokument o scéně

má to i pokračovaní ...o 3 roky později,ale je to nuda oba dospějou a už nejsou tak " hustěkrutopřísný" jako v tomhle 8-)

Datum: 05.09.2013

Vložil: NEzvYK

Titulek: silně návykové

Je rok 2013 a pořád frčí drumbác - YouTube
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QXy9aivNaMo

Datum: 22.10.2013

Vložil: 2eSo

Titulek: Re: silně návykové

))

Datum: 03.05.2013

Vložil: NEzvYK

Titulek: kde začíná gramec ...

né že bych vyznával slowly electro ale =)

https://vimeo.com/62846755

Datum: 18.03.2013

Vložil: NEzvYK

Titulek: aneb jak se všichni na jednoho spikli :-D

letem světem fejsbůgem
https://www.facebook.com/events/367393096707442/

 Komu se to nelíbí .... 

Vyhledávání